Kişisel Veriler Ve Kişisel Bilgi Güvenliği

ETKİNLİK DETAYLARI

Kişisel veriler, kişinin kimlik yapısını ortaya koyan ve kişiye ozel bilgiler olarak tanımlanabilir. Bu yüzden kişisel veriler ve kişisel verilerin güvenliği ve gizliliği uzun zamandır onem arz eden bir konu olarak gündeme gelmiştir.

 

Kişisel veri kavramının sadece ad, soyad, doğum yeri, doğum tarihi gibi bilgilerden oluşmadığı ayrıca kişilerin fiziksel, sosyal, kültürel, ekonomik, psikolojik tüm bilgileri kapsadığı ifade edilmiştir. Bu kapsamda kişinin kimlik bilgilerine ek olarak, vatandaşlık numarası, vergi numarası, pasaport numarası, sosyal güvenlik numarası, sürücü belgesi numarası, taşıt plakası, ev adresi, iş adresi, e-posta adresi, telefon numarası, faks numarası, ozgeçmişi, fotoğrafı, videosu, genetik bilgileri, kan grubu, kriminal geçmişi ve adli sicil bilgileri gibi kişinin belirli veya belirlenebilir olmasını sağlayan tüm bilgiler de kişisel veri sayılabilmektedir.

 

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle şüphesiz ozellikle internet alanında kişisel verilerin korunumu internet ortamının dağıtık ve dinamik yapısı gereği daha da zor hale gelmiştir. Birçok bilgi veya bazı paylaşılan bilgilerin harmanlanması ile kişisel veriler oluşturulabilmektedir. Bu bilgilerin birçoğu internet teknolojilerinin getirmiş olduğu kolaylıklar ile internet kullanıcılarının kendileri tarafından da paylaşılabilmektedir. Bugün sosyal ağlarda birçok kullanıcı kendini tanımlayıcı ve tasvir edici içerikli resim, video ve çeşitli diğer gorsel ve işitsel araçları çok rahatlıkla paylaşabilmektedir. Bu bilgilerden çok rahatlıkla diğer kişisel veriler de üçüncü şahıslar tarafından oluşturulabilmektedir.

 

Bu konu ile ilgili aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

 

(Beyin Okuma Seansı - Amazing Mind Reader Reveals his Gift)

 

Kişisel verilerin korunmasında yasaların ve uluslararası sozleşmelerin getirmiş olduğu birtakım uygulama ve yaptırımlar olsa da temel gizlilik ve güvenlik kişinin kendisinde başlamaktadır. Bu yüzden kişisel bilgi güvenliği onemli hale gelmektedir. Bu güvenlik ve gizliliğe de ozellikle internet alanında dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu konuda da kullanıcılara şu onerileri sunabiliriz:

 

 • İnternette ve sosyal ağlarda kendinizi tasvir edici, betimleyici bilgiler paylaşmayınız. Çok fazla konum bilgisi, adres ve diğer iletişim bilgilerinizi vermeyiniz.
 • Bilinen ve güvenli sitelerden işlem (alışveriş, iletişim, ticaret, dosya indirme vs.) yapınız.
 • Başka bir internet sayfası üzerinden, arama motoru ya da e-posta ile gelen linklerden değil, doğrudan internet adresi yazılarak işlem yapmak istediğiniz sitelere bağlanınız. Bunun için web tarayıcınızda sık kullanılanlar oluşturunuz.
 • İnternet kafe ve alışveriş merkezleri gibi internetin ortak kullanıldığı alanlar yerine kendi bilgisayarlarınızdan işlemler yapınız. Bu gibi yerlerdeki interneti sadece bilgi alma ve eğlence gibi temel amaçlar için kullanınız.
 • İşlem yaptığınız (alışveriş, iletişim, ticaret, dosya indirme vs.) web sitelerin https bağlantısına sahip olduğunu ve geçerli bir sertifikasının olduğunu kontrol ediniz.
 • İnternetten yaptığınız odemeleri mutlaka kredi kartı ekstrenizden kontrol ediniz. Bunun için sanal kredi kartı veya sanal limit oluşturunuz. Bilgisayarınızda da sanal klavye kullanınız.
 • Gerek internette işlem yaptığınız sayfalarda gerek bilgisayarınızda tahmin edilmesi güç şifreler belirleyiniz ve bu şifreleri belirli periyotlarla değiştiriniz.
 • Lisansız yazılımlar kullanmayınız, işletim sisteminizi güncel tutunuz ve anti-virüs yazılımlar kullanınız.
 • Dışarıdan (harici bellekler) veya internetten bilgisayarınıza yüklediğiniz dosyaları virüs ve casus yazılım taramalarından geçiriniz.
 • Telefon veya internetten sosyal ağlar aracılığı telefon numarası isteği, hediye çeki arzı, para isteği gibi tuzaklara düşmeyiniz. Hatta bu istek arkadaşınızdan veya polisten gelmiş olsa bile arkadaşınızın hesabı büyük bir ihtimalle ele geçirilmiş veya kendini polis gibi gostermeye çalışan kişilerin tuzağına düşürülmeye çalışıyorsunuz demektir. Boylesi bir durumda savcılık ve polis kanallarını kullanınız.
 • Akıllı cep telefonlarınıza işinize çok yaramayan ve birçok bilginize kolayla erişebilen uygulamaları yüklemeyiniz. Uygulama marketlerinin izin vermediği uygulamaları kullanmayınız ve telefonunuza bir ekran kilidi belirleyiniz.

Kaynak : http://internet.btk.gov.tr/kisisel-veriler-ve-kisisel-bilgi-guvenligi-detay-63.html

VIDEOLAR

Video Bulunamadı

Yorumlar

× Henuz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

Ürün veya İlan İle İlgili Yorumlarınızı Paylaşın

Zorunlu alanları (*) doldurmalısınız.


Güvenlik Kodu *
Güvenlik Kodu

Sayfa Yenileme