Haber ve Duyurular »  Yemleme İle Şifre Hırsızlığına Dikkat

20 Kasım 2017
Yemleme İle Şifre Hırsızlığına Dikkat

Sosyal medyada, virüslü linkler kullanılarak ele geçirilen hesaplar ve yeni mağdurların sayısı her geçen gün artıyor.

2003’te çağın dolandırıcılığı olarak tanımlanan, elektronik posta ve şifre çalınması amacıyla kullanılan Phishing (yemleme) adı verilen yöntemi ile çalınan sosyal medya hesaplarının sayısı her geçen gün artıyor.

Facebook veya Twitter şifresi ele geçirilen kullanıcının listesindeki arkadaşlarına, ‘Şu yazıyı okur musun lütfen’, ‘Bu ankete senin de katılmanı istiyorum’, ‘Fotoğraflarımızın hepsini bu adrese yükledim’ gibi mesajlar yollanıp, açılan linklerde kişinin hesap şifresini tekrar yazarak giriş yapması isteniyor. Direktifleri uygulayan kişilerin şifreleri, açılan sahte linke yazılması sonucu çalınıyor. Mağdur olan kişinin hesap şifresi, çalan kişi tarafından değiştirilmiyor. Hesabın gerçek sahibiyle birlikte şifre hırsızı hesabı ortak kullanıyor. Böylece şifresi çalınan kişinin şüphelenmemesi, sonrasında arkadaşlarını uyarmaması garanti altına alınıyor.

Uzmanlar, hesapların çalınmaması için üçüncü parti yazılımlarına çok dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizerken, sosyal medyada olmayan bir özelliği yapmayı vadeden ek uygulamalardan mutlaka uzak durulmasını tavsiye ediyor.

Sosyal medya hesapları ele geçirilenlerin ise, bu durumda ilgili sosyal medya “destek” (support) sayfasından şikayetlerini belirtmesi ve kimlik fotoğrafını yetkililere göndermesi gerekiyor.

Örneğin, Facebook hesabınızı çalan kişi eğer hesabınızın bağlı olduğu e-posta adresini değiştirmediyse işiniz gerçekten çok kolay. Bunun için ‘https://www.facebook.com/hacked’ linkinden ‘Hesabım bir başkasının eline geçti’ adımını takip edin. Facebook’un sizi tanıyabilmesi için karşınıza çıkan sayfada e-posta adresinizi, telefon numaranızı, kullanıcı veya adınızı soyadınızı, yani giriş yaparken kullandığınız bilgileri girin. Ardından ‘ara’ butonuna tıklayın. Karşınıza gelen sayfaya Facebook hesabınızın çalınmadan önce kullandığınız şifreyi veya daha önce kullandığınız bir şifreyi yazın. E-posta adresiniz değişmediyse şifrenizi sıfırlamak için kayıtlı olan söz konusu adresini kullanabilirsiniz. Eğer tercihiniz e-posta ile sıfırlamak ise Facebook tarafından sizin mail hesabınıza bir kod gönderilecektir. Kodu girdikten sonra yeni şifre belirleyerek hesabınızı tekrar kullanabileceksiniz.

Kaynak : https://bilgi.zone/yemleme-ile-sifre-hirsizligina-dikkat/


1480 defa görüntülendi.


TÜM HABERLER